ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ Λ.Τ. ΓΑΛΑΤΑ

ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ  ΓΑΛΑΤΑ

ΣΧΟΛΕΙΟ 1

Στον Γαλατά Τροιζηνίας από το 2006 λειτουργεί Εσπερινό Γυμνάσιο – Λύκειο. Χάρη στη μακρόχρονη παράδοσή του καταθέτει μια σοβαρή εναλλακτική πρόταση για ολοκλήρωση  σπουδών. Απευθύνεται σε ενήλικους, που για προσωπικούς λόγους στα εφηβικά τους χρόνια εγκατέλειψαν τα όνειρά τους. Τώρα τους δίνεται η δυνατότητα να τα εκπληρώσουν! Επίσης απευθύνεται και σε εργαζόμενους  ανηλίκους.

Το σχολείο είναι στελεχωμένο με έμπειρους εκπαιδευτικούς, που υπηρετούν το λειτούργημά τους βασιζόμενοι στην εξής φιλοσοφία: να ενθαρρύνουν τους μαθητές, βοηθώντας τους, στηρίζοντάς τους και επικροτώντας τις επιλογές τους, ώστε αυτοί να προχωρήσουν με επιτυχία στη ζωή τους.

Το σχολείο μας παρέχει τις ακόλουθες δυνατότητες:

-Φοίτηση σε φιλικό και ήσυχο περιβάλλον.

Δωρεάν μετακίνηση από και προς το σχολείο, για μαθητές απομακρυσμένων περιοχών.

Δωρεάν σίτιση.

Απογευματινό – βραδινό ωράριο.

-Συμμετοχή σε εξωδιδακτικές δραστηριότητες σχετικές με τον πολιτισμό (θέατρο, μουσική κ.λ.π.).

-Βελτίωση των γνώσεων πάνω στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας, ιδίως για τους αλλοδαπούς μαθητές.

Κατ’ ιδίαν διδασκαλία για λόγους υγείας, στράτευσης, ναυτολόγησης, εγκυμοσύνης, απογευματινής – βραδινής εργασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο τηλέφωνο 2298042780,  Δευτέρα έως Παρασκευή  (18.30 – 21.30).